سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۲:۲۴:۴۷

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

۱۰ پیشنهاد گمرک ایران به ترکیه برای توسعه تجارت بین دو کشور

رئیس گمرک ایران در گفت‌وگو با معاون وزیر تجارت ترکیه گفت: ایران آمادگی دارد برای افزایش تبادلات تجاری و اجرای آزمایشی تبادل اطلاعات گمرکی به صورت الکترونیکی و بر خط، انجام اقدامات لازم برای سرعت بخشی به تجارت را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مهدی میر اشرفی، رئیس گمرک ایران در ارتباط ویدئو کنفرانسی با همتای خود، “رضا تونا توراگای” معاون وزیر تجارت ترکیه اظهار داشت: گمرک ایران برای برگزاری نشست مرزی بصورت حضوری در گمرک بازرگان – گوربلاغ برای اجرای آزمایشی فنی پروژه نهایی تبادل اطلاعات گمرکی بصورت الکترونیکی و برخط(on line)، با توجه به نهایی شدن توافق فیلدهای مورد تبادل اطلاعات و آزمایش موفق ارسال و دریافت رکوردهای اطلاعاتی طرفین به معاون وزیر تجارت ترکیه اعلام شد که مقرر شد تا جلسه‌ای مقدماتی کارشناسان فناوری اطلاعات طرفین بصورت مجازی جهت مرور نیازمندیها و تنظیم برنامه نشست حضوری و مراسم افتتاحیه در روز سه شنبه ۲۵ شهریور برگزار شود.
معاون وزیر اقتصاد افزود: دومین پیشنهاد گمرک ایران به طرف ترکیهای پیگیری امکان استعلام الکترونیکی گواهی مبدا از مراجع ذیربط در ترکیه با توجه به فرمت توافق شده بود که مقرر شد معاون وزیر تجارت ترکیه موضوع را به مراجع ذیربط و اتاق بازرگانی ترکیه منعکس و نتیجه را اعلام کند. 

امیر اشرفی در ادامه گفت: آمادگی گمرک ایران برای امضای سند یادداشت تفاهم اجرای پروژه فعالان مجاز اقتصادی AEO و کریدور سبز ساده سازی شده گمرکی توسط روسای کل گمرکات دو کشور در تهران یا آنکارا که پیش نویس آن در سفر معاون وزیر تجارت ترکیه در مهرماه سال گذشته پاراف شده بود به طرف ترکیهای اعلام شد و تصمیم گرفته شد مراتب طی نامه به صورت کتبی اعلام تا در اولین فرصت اسناد موصوف به امضای روسای کل گمرکات دو کشور برسد.

رئیس گمرک ایران در این گفتگوی ویدئو کنفرانسی بر سرعت بخشی به تجارت بین دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: یکی از موارد مورد تاکید از سوی ایران، افزایش ظرفیت پذیرش کامیون در گمرک گوربلاغ ترکیه (مرز بازرگان و گوربلاغ ترکیه) و افزایش پذیرش کامیون و مسافر از گمرک اسن دره (مرز سرو جمهوری اسلامی ایران و اسن دره ترکیه) مطرح و معاون وزیر تجارت ترکیه  قول مساعد داد مراتب را مورد بررسی قرار دهد تا با هماهنگی آنکارا و افزایش امکانات بهداشتی و قرنطینهای در این مرز و افزایش مسیرهای تردد کامیونی در گمرک گوربلاغ امکان پذیرش تا سقف ۳۵۰ دستگاه کامیون در روز از طرف ترک فراهم شود. 

وی در خصوص مرز سرو گفت: در مرز زمینی سرو – اسن دره از ۲۴ مرداد طرف ترک اقدام به پذیرش مسافر بطور میانگین ۱۲۰ نفر در روز کرده است. (از ۹:۳۰ صبح لغایت ۶:۳۰ عصر) و همچنین بطور متوسط روزانه تعداد ۱۱۰ کامیون خروجی به سمت ترکیه و ۵۰ دستگاه کامیون ورودی به سمت ایران تردد میکنند.

میر اشرفی در این گفتگو در خصوص مسافران ایرانی خروجی به سمت ترکیه نیز تاکید کرد: رفع محدودیت در پذیرش مسافرین ایرانی خروجی از کشور، با توجه به اینکه کشور ترکیه طبق دستور العمل وزارت داخلی و بهداشت خود فقط نسبت به پذیرش مسافرین مقیم آن کشور اقدام میکند، مطرح و  معاون وزیر تجارت ترکیه  اعلام کرد از وزارت خانههای داخلی و بهداشت ترکیه به عنوان مراجع ذیصلاح موضوع پیگیری قرار خواهد داد.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه این گفتگو اظهار داشت: رفع محدودیت زمانی شروع  فعالیت گمرک گوربلاغ ترکیه در پذیرش مسافر نیز موضوعی مهم است؛ با توجه به اینکه گمرک مذکور از ساعت ۱۱ الی ۱۳ نسبت به پذیرش مسافرین اقدام میکند در حالیکه گمرک بازرگان به صورت ۲۴ ساعته نسبت به پذیرش مسافرین اقدام میکند.

رئیس گمرک ایران افزود: به منظور جلوگیری از ایجاد تراکم کالاهای صادراتی جمهوری اسلامی ایران در محوطه گمرک گوربلاغ ترکیه و بروز مشکلات عدیده در جلسات قبلی درخواست شده بود که  گمرک ترکیه نسبت به انتقال کالاهای صادراتی ایرانی که نیاز به ارزیابی دارند، به گمرک دوغو بایزید اقدام کند که موضوع از طرف ترک موکول به موافقت ریاست جمهوری ترکیه شده بود و مقرر شد وی موضوع را پیگیری و نتیجه را اعلام کند.

وی در خصوص هشتمین پیشنهاد گمرک ایران به طرف ترکیهای نیز گفت: موضوع نارضایتی رانندگان ایرانی از نحوه ارائه خدمات و نبود امکانات بهداشتی در پارکینگ گمرک گوربلاغ ترکیه، علی رغم اخذ هزینه ورود به پارکینگ منعکس که معاون وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که موضوع را  مورد بررسی قرار میدهد.

میر اشرفی در خصوص توسعه حمل و نقل ریلی دو کشور تصریح کرد: درخواست افزایش پذیرش واگن در مرز زمینی رازی -کاپی کوی مطرح و معاون وزیر تجارت ترکیه قول پیگیری این موضوع را از راه آهن این کشور داد.

رئیس گمرک ایران تاکید کرد: با توجه به گزارشهای واصل شده مبنی بر آسیب رساندنهای مکرر به کالاهای صادراتی ایران هنگام ارزیابی در گمرک گوربلاغ ترکیه مراتب مطرح شد و معاون وزیر تجارت ترکیه ضمن ابراز تاسف از وقوع این موضوع، پیگیری موضوع و توجه دادن به ناظر منطقه را برای حل مشکل اعلام کرده است. 

وی درخصوص درخواستهای طرف ترکیهای توضیح داد: معاون وزیر تجارت ترکیه نیز دو موضوع را در این گفتگوی ویدئو کنفرانسی مطرح کرد که یکی درخواست رفع ممنوعیت از واردات ۶۸ قلم از کالاهای مشمول تعرفه ترجیحی ایران برای ترکیه که قبلاً در دستور کار کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در سال ۱۳۹۸ قرار گرفته بود که مقرر شد مراتب از وزارت صمت پیگیری و نتیجه اعلام شود. دومین درخواست طرف ترکیهای، موضوع نهایی سازی فاز ۳ پروژه تیرالکترونیک e-TIR و درخواست تسریع در اجرای آن بود که مقرر شد طی ۳ ماه آینده گمرک ایران مراتب اجرایی آن را مورد بررسی و امکان سنجی فنی قرار دهد.

میراشرفی در پایان افزود: با توجه به کاهش چشمگیر تجارت خارجی (صادرات و واردات) در پنج ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته طرفین بر رفع موانع موجود و بررسی تمامی راهکارها به منظور افزایش تجارت طرفین و جبران کاهش تراز تجاری کشور در ماه‌های باقیمانده سال جاری تاکید کردند.

منبع : https://www.tasnimnews.com/

نظرات