سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳
۱۰:۰۰:۲۳

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

کشف محموله بزرگ هروئین در کامیون حامل ادوات کشاورزی

سخنگوی گمرک اظهار داشت: بیش از ۳۲۴ کیلوگرم هروئین که به صورت ماهرانه ای در پروفیل شخم زن تراکتور در کامیونی به مقصد قزاقستان جاسازی شده بود توسط پرسنل گمرک آستارا کشف شد.

به گزارش ایلنا، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک اظهار داشت: این محموله که به صورت کاملاً حرفه ای  در دو کامیون حامل تعداد ۴۴ بسته به وزن ۱۳تن کالا تحت عنوان شخم‌زن‌پشت تراکتور( چیزل) ذیل‌تعرفه ۸۴۳۲۱۰۹۰  برای صادرات به کشور قزاقستان  از طریق گمرک جلفا اظهار شده بود.

وی در خصوص نحوه کشف این مواد از این کامیون گفت:پس از بررسی  کامیون،  توسط واحد ایکس ری و ارجاع به گروه سگ های مواد یاب گمرک آستارا، به جاسازی حرفه ای مواد مخدر در داخل  پروفیل‌های آهنی دستگاه شخم زن پشت تراکتور مشکوک و پس از بررسی، سوراخ کردن و برش پروفیل‌ها، مشخص شد که مقدار ۳۲۴کیلو و ۱۰۰ گرم هروئین به طرز ماهرانه ای در داخل پروفیل ها جاسازی شده است. این محموله در گمرک جلفا اظهار و از مبداء تبریز در داخل کامیون بارگیری شده بود .

لطیفی در خصوص میزان کشفیات مواد مخدر در سال ۹۸ گفت:علاوه بر پیش ساز و مواد مخدر صنعتی بیش از۱۹۰۰کیلوگرم هروئین، ۴۶۲٫۵کیلوگرم تریاک و بیش از ۵۰کیلوگرم بذر شاهدانه، وبیش از ۴٫۸کیلوگرم ماری‌جوانا و حشیش در سال ۹۸ توسط پرسنل گمرک کشف شده است، این در حالی است که در سال ۹۷نیز هزار و۶۳۲کیلوگرم هروئین، ۴۱۵٫۸کیلوگرم تریاک، بیش از۴۰کیلوگرم بذرشاهدانه و۸٫۲کیلوگرم کوکائین،حشیش و ماری‌جوانا کشف شده بود.

وی افزود: پیش از کشف محموله ۳۲۴کیلوگرمی هروئین در پنج ماهه نخست امسال بیش از ۴۳۴٫۴کیلوگرم تریاک، ۴٫۵کیلوگرم هروئین، حدود ۱٫۶کیلوگرم کوکائین و حشیش، ۵٫۸کیلوگرم بذر شاهدانه کشف شد و با این کشف بزرگ میزان کشفیات هروئین در سال جاری به ۳۲۸٫۶کیلوگرم رسیده است. 

لطیفی تاکید کرد:گمرک علاوه بر  مرزبانی اقتصادی کشور،  بر اساس کنوانسیون های بین المللی، سلامت جامعه بشری را  نیز  از مسئولیت های خود می داند و پرسنل گمرک  برای ممانعت از ورود مواد مخدر به کشور و یا به کشورهای دیگر ایثارگرانه و جان برکف، همه مساعی خود را به کار می بندند. برهمین اساس به دلیل قرار گرفتن جمهوری اسلامی در همسایگی کشورهای تولید کننده مواد مخدر و بازار مصرف این مواد درآسیای میانه، اروپا و غرب آسیاو شگردهای پیچیده و جاسازی های هوشمندانه مواد در محموله های تجاری و کامیون ها،  فراهم ساختن زیر ساخت های کنترلی  از جمله دستگاههای ایکس ری کامیونی ، پالتی ، چمدانی ، سگ های مواد یاب، پانسیون محل استراحت سگ های مواد یاب، ایجاد پست سازمانی تخصصی مبارزه با مواد مخدر در گمرکات اجرایی ، پیش بینی ردیف بودجه سالیانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سرفصل های بودجه ای  گمرک جمهوری اسلامی ایران و فعال کردن و حمایت قانونی از گارد حفاظت گمرکات کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر در مبادی رسمی کشور، ضروری به نظر می رسد.  

وی افزود:در حال حاضر به دلیل گستردگی مرزها و تعداد بالای گذرگاه های مرزی و تعدد عبور و مرور کامیون های تجاری در رویه های صادرات، واردات و ترانزیت علاوه بر افزایش تجهیزات کنترلی و تقویت رصدهای اطلاعاتی، تعداد سگ های موادیاب   موجود نیز  کفاف انتظارات را ندارد و این تعداد باید افزایش یابد.

منبع : https://www.ilna.news

نظرات