چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳
۰۱:۵۴:۵۶

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

کاهش زمان تشریفات ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی در گمرک/ رایزنی با بانک مرکزی برای رفع مشکلات ارزی و بانکی

رئیس کل گمرک با با اشاره به رایزنی با بانک مرکزی برای رفع مشکلات ارزی و بانکی حوزه تجارت خارجی، گفت: زمان انجام تشریفات ترخیص اظهارنامه‌های صادراتی در سال ۱۴۰۰ در حدود ۷ ساعت بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیرضا مقدسی، رئیس کل گمرک ایران درحاشیه نشست مدیران ارشد اقتصاد با رئیس جمهور، گفت: در سال ۱۴۰۰ ، تعداد اظهارنامه‌های وارداتی ترخیص شده، به حدود ۳۰۰ هزار فقره رسیده که حاکی از افزایش ۱۶ درصدی تعداد اظهارنامه‌ها، در مقایسه با سال پیش از آن، بوده است. با این وجود و به رغم افزایش تعداد اظهارنامه‌ها، میانگین زمان انجام تشریفات ترخیص کالاهای واردات ( با احتساب زمان صدور مجوزهای قانونی از سوی سازمانهای مجوز دهنده) در حدود ۳۴ ساعت بوده که کاهشی ۱۵ درصدی را نسبت به سال پیش از آن، نشان می‌دهد.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اقدامات انجام‌شده در راستای کاهش زمان ترخیص کالاهای وارداتی، عنوان نمود: با پیگیری های به عمل آمده از سو ی گمرک ایران و تلاش سازمانهای مرتبط با حوزه تجارت و حمل و نقل، هم اکنون روند خروج کالاها ی اساسی از بنادر کشور، از میزان تخلیة کالاها پیشی گرفته است. این عامل، در کنار قرارگرفتن کالاهای اساسی و مواد اولیة خط تولید شرکتها ی معتبر در مسیر سبز از سوی گمرک، سبب شده که زمان ترخیص کالاها در رویة واردات به شدت تحت تأثیر قرار گیرد. افزایش تعداد کارشناسان مجازی در گمرکات اجرایی و نظارت مستمر و مانیتورینگ کارشناسان مجازی، عامل مؤثر دیگری در کاهش چشمگیر زمان ترخیص اظهارنامه‌های وارداتی بوده است.

مقدسی با اشاره به ترکیب عمدة کالاهای وارداتی در سال ۱۴۰۰ افزود: ماشین آلات مکانیکی و الکتریکی خط تولید و قطعات آنها، مواد اولیة کارخانجات تولیدی ) نظیر مواد لاستیکی ، پلاستیکی و شیمیایی، آهن و فولاد، رنگها و ورنیها، کاغذ و مقوا و …(مواد اولیة دارو و تجهیزات پزشکی و در نهایت اقلام و کالاهای اساسی، عمده‌ترین کالاهای وارداتی را تشکیل میدهند که سهمی بیش از ۷۵ درصد کل تعداد اظهارنامه‌های وارداتی محسوب می‌شود. در رویة صادرات نیز معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران، اظهار داشت: تعداد اظهارنامه‌های صادراتی در سال ۱۴۰۰ به حدود ۶۶۰ هزار  فقره رسیده که ۴۵ درصد از آنها به مسیرهای سبز و زرد هدایت شده‌اند. این در حالی است که ضرورت کنترل استانداردهای صادراتی برای فرآورده‌ها و مشتقات نفتی و نیز جلوگیری از صادرات کالاهای ضروری و اساسی موردنیاز در داخل کشور، باعث شده است که در حدود نیمی از اظهارنامه‌های صادرات ی، همچنان به مسیر قرمز هدایت شوند.

وی تأکید کرد: با این وجود، زمان انجام تشریفات ترخیص اظهارنامه‌های صادراتی در سال ۱۴۰۰ در حدود ۷ ساعت بوده است که در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۴ درصد کاهش داشته است.

 مقدسی افزود: ترکیب عمدة کالاهای صادراتی در سال ۱۴۰۰ نیز به طور عمده شامل میوه‌ها و سبزیجات خوراک ی و فرآوردههای آنها، شیر، لبنیات، نان‌های شیرینی، بیسکوییت و فرآوردههای غلات، مصنوعات پلاستیکی، شیشه‌ای و فولادی، سوختها و فرآروده‌های نفتی و معدنی، بوده است که در مجموع ۶۰ درصد از کل تعداد اظهارنامه‌های صادراتی را در برمیگیرند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، در راستای اتخاذ تمهیداتی برای کاهش زمان ترخیص کالاهای صادراتی و وارداتی در سال جاری که از سوی مقام معظم رهبری، مزین به نام تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین شده است، بیان کرد: در نظر داریم با انجام رایزنیها و هماهنگیهای بیشتر با سازمانهای دخیل در امر ترخیص، زمان صدور مجوزهای قانونی ترخیص کالا را کاهش داده و با ارائه راهکارها و پیشنهاداتی به بانک مرکزی، در راستای رفع مشکلات ارزی و بانکی موجود برای ترخیص کالاهای نیز گامهای اساسی و تأثیرگذاری برداریم.

عدالت در واردات و و صادرات برقرار شود/ واردات بی رویه کالای تولید داخل خلاف عدالت است

گفتنی است، در این جلسه رئیس جمهور با بیان اینکه، همانگونه که باید عدالت مالیاتی برقرار شود، تاکید کرده است، باید در واردات و صادرات نیز عدالت برقرار شود. واردات بی‌رویه و واردات کالاهای که مشابه آنها با کیفیت و استاندارد قابل قبول در کشور تولید می‌شود، خلاف عدالت است.  همه کارگزاران دولت موظف هستند در راستای اجرای عدالت، منافع عمومی مردم را بر منافع خواص و گروه‌های خاص مقدم بدانند، چرا که اجرای عدالت اقدامی اعتمادساز است که تبدیل به سرمایه اجتماعی می‌شود. اعتماد به دولت باعث افزایش حضور و مشارکت اجتماعی و اقتصادی مردم می‌شود که این افزایش مشارکت یکی از مولفه‌های مهم قدرت برای هر کشوری است.

همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی راه‌اندازی درگاه ملی تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار،  ساماندهی امور گمرکی و جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات، افزایش بیش از ۳۰ درصدی مؤدیان مالیاتی جدید، در راستای جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی بدون ایجاد فشار بر روی مودیان مالیاتی موجود، اجرای تکالیف و دستورات رئیس جمهور در ارائه تسهیلات خرد بانکی و مقابله با معوقات بانکی افراد بدحساب، ساماندهی اموال تملیکی را از جمله اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی در ۷ ماه گذشته عنوان کرد.

منبع : https://www.tasnimnews.com/

نظرات