سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۲:۴۶:۴۵

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

کالاهای اساسی و مواد اولیه بدون کد رهگیری گمرک ترخیص می شود

تهران- ایرنا- رییس کل گمرک جهوری اسلامی ایران گفت: براساس تصمیم جدید ستاد تنظیم بازار، کالاهای اساسی و مواد اولیه با اعلامیه تعهد ارز سه ماهه بانک مرکزی بدون کد رهگیری گمرک ترخیص می شوند.

« مهدی میر اشرفی » عصر سه شنبه در جلسه ویژه ستاد تنظیم بازار که به دنبال فرمایشات مقام معظم رهبری به طور فوق‌العاده برگزار شد، افزود: تصمیم های خوبی در خصوص کالاهای اساسی گرفته شد، بر این اساس، کالاهای اساسی با اعلامیه تعهد ارز سه ماهه بانک مرکزی می توانند بدون کد رهگیری از گمرک ترخیص شوند، البته آنهایی که مشکل اسناد مالکیت ندارند.

وی اظهارداشت: در واقع با مصوبه همین جلسه به گمرک اجازه داده می شود، ترخیص درصدی این نهاده ها را شروع کند.

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اما در خصوص مواد مورد نیاز تولید، مصوبه اخیر ناظر بر این است که چنانچه با ارز متقاضی یا در مقابل صادرات، واردات انجام شود نیاز به کد رهگیری بانک نیست بنابراین رسوب کالاها به حداقل کاهش می یابد.

وی گفت: در روزهای و هفته های جاری امیدواریم با این تصمیمات برای مواد اولیه کارخانجات و نهاده های دامی، تسهیل ایجاد شود تا به وضعیت پایدار برسیم.

ترخیص ۲۰ میلیارد دلاری کالا در ۷ ماهه امسال

میر اشرفی افزود: طبق آمارها در هفت ماهه سالجاری ۲۰ میلیون تن کالا به ارزش ۲۰ میلیارد دلار از گمرکات ترخیص قطعی شده است که از این میزان ۱۳.۸ میلیون تن کالاهای اساسی بوده که به  لحاظ وزنی برابر مدت مشابه پارسال بوده است.

وی اضافه کرد: در برخی از نهاده ها مانند ذرت در هفت ماهه سال گذشته ۵.۱ میلیون تن واردات داشتیم اما امسال این میزان ۵.۸ میلیون تن بوده است.

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: مردم بدانند که با وجود تحریم های ظالمانه، دولت در بحث تامین ارز ترجحی در برخی نهاده ها نسبت به مدت مشابه سال قبل، بیشتر عمل کرده است.

ترخیص ۲۵ هزار تن برنج طی دو روز

وی ضمن تشکر از تصمیمات اخیر رییس جمهوری و اعضای ستاد هماهنگی دولت افزود: امیدواریم که طی روزهای آتی در بحث ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید، روند سریعتری داشته باشیم.

رییس کل گمرک اضافه کرد: از میزان ۲۰۰ هزار تن برنج دپو شده در بنادر و گمرکات کشور، طی دو روز گذشته بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تن ترخیص شده است که بقیه در روزهای آتی ترخیص خواهد شد.

منبع : www.irna.ir/news/84097981

نظرات