سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۲:۴۷:۴۱

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

پذیرش بیش از یک هزار کامیون به کشور هر کدام در کمتر از ۲ دقیقه


سخنگوی گمرک گفت: با تلاش‌های شبانه روزی کارکنان گمرک و همکاری سازمان‌های همجوار در مرز در ۴۸ساعت گذشته حدود یکهزار و ۴۰۰ کامیون در مرز بازرگان برای ورود به کشور پذیرش شده که میانگین زمانی آن برای هر کامیون کمتر از دو دقیقه است.

 به گزارش تین نیوز به نقل از روابط عمومی گمرک «سید روح اله لطیفی» افزود : با نزدیک شدن سال جدید میلادی و ارسال محموله‌های تجاری قبل از پایان سال و تعطیلات سال نو از سوی شرکت‌ها و در نظر گرفتن جایزه صادراتی از سوی آنکارا و نزدیک شدن مهلت انقضای مصوبه ورود کشنده‌های با سال ساخت ۳ساله که عمدتا سال ساخت آنها ۲۰۱۸هست، صف‌های طولانی برای ورود محموله‌ها به مرز بازرگان تشکیل شده است.

وی ادامه داد:  در فصل سرما قرار داریم و رانندگان  قبل از ورود به پارکینگ‌های مرزی ترکیه از حداقل امکانات برخوردار نیستند با این اوصاف با هماهنگی‌های صورت گرفته با کنسولگری ایران در ارزروم و گمرک گوربلاغ ترکیه چند ملاقات مرزی صورت گرفت.

سخنگوی گمرک گفت: نخستین تاکید در این گفتگوها رعایت صف، سرعت بخشی به خروج از ترکیه و ورود به بازرگان و حتی پیشنهاد ورود تعدادی از کامیون‌ها از بازارچه مرزی ساری سو بود که پیشنهاد آخر به دلیل کمبود نیرو وامکانات در گمرک ترکیه مورد پذیرش قرار نگرفت.

لطیفی افزود: در سمت ایران نیز همه محوطه‌ها تخلیه شد تا گنجایش پذیرش کامیون افزایش یابد و حتی بخشی از تشریفات گمرکی با ترانزیت داخلی به گمرکات مقصد محول شد.

وی خاطرنشان کرد : در ۴۸ساعت گذشته همه کارکنان و مدیران گمرک در مرز بازرگان در آماده باش کامل هستند و با وجود محدودیت در محوطه‌ها، پذیرش روزانه از ۴۵۰کامیون به  ۷۰۰کامیون، افزایش یافته است که این امر یک اقدام جهادی است.

سخنگوی گمرک گفت : جمع کامیون‌های در حال تردد در مرز از روزی هزار کامیون عبور کرد(۷۰۰دستگاه ورودی و ۳۰۰دستگاه خروجی) که این میزان در بهترین شرایط در گذشته کمتر از ۹۰۰دستگاه بود.

لطیفی ادامه داد:با اقدام‌های جهادی صورت گرفته و هماهنگی‌هایی که با طرف ترکیه‌ای و همه سازمان‌های همجوار وجود دارد، امیدواریم طی دو سه روز آینده سریعترهمه کامیون‌ها پذیرش شوند و روند عادی به مرز تجاری بازرگان برگردد.

وی افزود : با اضافه شدن نیروها، تخلیه محوطه‌ها و اقدام‌های شبانه روزی، از زمان ارائه اسناد هویتی به پلیس گذرنامه تا بررسی اسناد کالا و کنترل‌های مبارزه با قاچاق با احتساب همه مشکلات از جمله سامانه سازمان‌های دیگر هر کامیون در  کمتر از دو دقیقه پذیرش می‌شود.

سخنگوی گمرک خاطرنشان کرد :ساخت و ساز استاندارد در مرزها با توجه به استانداردهای جهانی رویه‌های گمرکی، مدیریت مرزهای تجاری براساس قوانین به ویژه ماده ۱۲ قانون گمرکی و تحت امر گمرک، اصلاح فرایندها و تقویت نهاد گمرک مانند همه کشورها می‌تواند هم در مرحله ساخت و هم در مرحله عملیات و هماهنگی‌های داخلی و بین المللی با وحدت رویه از بروز مشکلات جلوگیری کند.

منبع : https://www.tinn.ir/fa/tiny/news-238789

نظرات