سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۳:۳۲:۵۳

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

هشدارها برای ترخیص کالاهای اساسی جواب داد

معاون سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در پی هشدارها و اولتیماتوم‌های صادر شده از سوی گمرک و دیگر مسئولان به نظر می‌رسد روند ترخیص کالاها از انبارهای بنادر سرعت گرفته و هم‌اکنون مشکلی در این زمینه نداریم.

یکی از مشکلاتی که طی ماه‌های گذشته در زمینه کالاهای اساسی وجود داشت این بود که صاحبان کالا نسبت به ترخیص آنها از گمرک اقدام نمی‌کردند و حجم زیادی از کالاهای اساسی در انبارهای گمرک و بنادر کشور انباشته شده بود. در این راستا مسئولان گمرک و دیگر دستگاه‌های متولی هشدارها و اولتیماتوم‌های متعددی به واردکننده‌ها و صاحبان کالا داده بودند و حتی روز گذشته مهرداد جمال ارونقی- معاون فنی گمرک– تاکید کرده بود که عدم ترخیص به موقع و خروج کالا پس از یک ماه از مجوز بارگیری می تواند از مصادیق احتکار به شمار آید و اسامی این صاحبان کالا جهت هر گونه دستور به مراجع قضایی اعلام خواهد شد.

فرهاد منتصر کوهساری – معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی- درباره آخرین وضعیت موجودی انبارهای بنادر کشور از کالاهای اساسی و روند ترخیص آن‌ها به ایسنا گفت: به نظر می‌رسد هشدارهای اعلام شده در ترخیص کالا از گمرک و بنادر موثر بوده است چراکه هم‌ اکنون فرایند ترخیص تسریع شده و این روند بهبود پیدا کرده است.

وی افزود: در حال حاضر مشکلی در تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور وجود ندارد و هم‌اکنون بالغ بر سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع کالاهای اساسی در این انبارها وجود دارد.

منتصر کوهساری ادامه داد: با وجود افزایش تعداد کشتی‌ها در بنادر و واردات کالاهای اساسی چیزی حدود ۵۰۰ هزار تن از کالاهای اساسی موجود در بنادر ترخیص شده که نشان‌دهنده عادی بودن شرایط از نظر خروج کالا از بنادر است.

به گفته معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، بیشترین حجم کالاهای اساسی در بندر امام خمینی (ره) به میزان دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن است و پس از آن بنادر شهید رجایی و امیرآباد با موجودی حدود ۴۶۰ هزار تن و ۲۸۰ هزار تن قرار دارند و عمده کالاهای اساسی شامل جو، ذرت، گندم، دانه‌های روغنی و روغن خام است.

منبع : http://tnews.ir

نظرات