web analytics
یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳
۰۹:۰۳:۳۶

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

نام‌ بنادر و جزایر پیشین خلیج‌فارس چه بود؟

خلیج‌فارس در سده اخیر بدون تردید یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مناطق جهان در نگرش‌های ژئوپولتیک و محاسبات ژئواستراتژیک بوده است با توجه به تحولات و دگرگونی‌های عمیق و جاری در عرصه مناسبات بین‌المللی در آغاز قرن ۲۱ مهم‌ترین کانون توجه قرار گرفت و به تعبیر کلاسیک ژئوپلتیک هارتلند یا قلب زمین نام می‌گیرد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا ، خلیج‌فارس از قدیم‌الایام موردنظر سیاستمداران بزرگ جهان قرار داشته و چه بسا که می‌توانیم این منطقه را محل انعکاس سیاست‌های بین‌المللی بنامیم متفکر و نظریه‌پرداز نظامی اروپایی “یوردیس فون لوهازن” در مورد اهمیت ژئواستراتژیک و سوق‌الجیشی منطقه خلیج‌فارس تعبیر و تعریف بسیار جالبی دارد که اهمیت استراتژیکی این منطقه و عمق مطامع استعماری کشورهای سلطه گرغربی به‌ویژه استکبار جهانی در خلیج‌فارس را روشن می‌سازد.

وی می‌گوید: میان دو نوار اروپا و افریقا و آسیا سرزمین‌های روسی سیبریه ای واقع شده و درمرزهای جنوبی آن خاورمیانه قرار دارد خاورمیانه مرکز دنیای قدیم است مرکزی که در دل آن منطقه خلیج‌فارس قرار دارد و به‌منزله مرکز شناخته می‌شود.

جالب است بدانیم در گذشته جزایری در خلیج‌فارس مستقر بوده‌اند که هم از لحاظ تجاری و هم سکونتی از اعتبار ویژه‌ای برخوردار بوده و شاید امروز دیگر نامی از آن‌ها باقی نمانده است.

ابتدا به نام “بُرخت و آرکتا” می‌رسیم از بنادر فعال در شهرستان قشم کنونی که از لحاظ تجاری رونق بسیاری در گذشته یدک می‌کشید.

سپس به “اپوستانا” بندر هخامنشی در شهرستان پارسیان کنونی می‌رسیم که در دوران هخامنشی نیز رونق زیادی داشته و از این لحاظ نامی برای خود دست‌وپا کرده بود.

“کجاران” شهری کهن در نزدیک شهرستان بندرلنگه مروارید خلیج‌فارس که از لحاظ صید و صیادی نیز شهری شناخته شده در زمان خود بود.

“کیان” نام دیگر جزیره کیش در گذشته، “هرموز” نام اصلی جزیره هرمز و “شیلاو” نام قدیمی سیراف از دیگر جزایر با اعتبار و پررونق در طول تاریخ بوده که نشان‌دهنده اهمیت خلیج‌فارس در طول تاریخ بوده است.

منبع : www.ana.press/x7BfP

نظرات