سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳
۱۰:۲۷:۳۰

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

مدیرکل گمرک: مشکل ارزش گذاری کالاهای صادراتی همدان رسیدگی می شود

مدیرکل گمرک استان همدان با اشاره به اعتراض برخی از فعالان اقتصادی استان نسبت به ارزش کالاهای صادراتی گفت: پیشنهادات این قشر در کمیته ارزش‌گذاری بررسی و در صورت نیاز تعدیل می‌شود.

مرتضی نجفی روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی اعلام اسامی صادرکنندگان از سوی بانک مرکزی و تاکید دولت بر بازگشت ارز حاصل از صادرات برخی از فعالان اقتصادی استان به تفاوت ارزش گمرکی درج شده در پروانه گمرکی و قیمت واقعی محصولات صادراتی اعتراض دارند. 

وی اضافه کرد: در راستای حمایت از توسعه صادرات خواسته و مطالبات فعالان اقتصادی استان در کمیته ارزش‌گذاری مطرح و برای آنها تصمیم لازم اخذ می شود تا رضایتمندی آنان جلب شود.

مدیرکل گمرک همدان گفت: چنانچه صادرکنندگان به ارزش‌گذاری کالاهای خود اعتراض داشته‌باشند تعدادی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان عمده محصولات مذکور دعوت شده و قیمت پیشنهادی آنها بررسی و پس از کارشناسی به تصویب دولت و بخش خصوصی می‌رسد.

نجفی خاطرنشان کرد: ارزش‌گذاری جدید کالاهای صادراتی پس از تصویب در سامانه گمرک بارگذاری و فعالان اقتصادی موظف هستند طبق آن ارزش کالای خود را به گمرک اعلام کنند.

به گفته وی ارزش‌گذاری کالاهای صادراتی ثابت نیست و هر زمان که صادرکنندگان احساس کمبود یا بیش‌بود محصولی داشته‌باشند در کمیته ارزش‌گذاری مطرح می‌شود.

مدیرکل گمرک همدان یادآوری کرد: سال گذشته به دنبال درخواست جمعی از بازرگانان ارزش برخی کالاهای صادراتی تا ۲۰ درصد تعدیل شد.

در چهار ماه نخست امسال صادرات استان از گمرک همدان از نظر ارزشی به ۴۵ میلیون دلار و به لحاظ وزنی به ۲۲۲  هزار و ۵۲۲ تن رسید که این میزان در مقایسه با سال گذشته همین موقع از نظر ارزشی ۱۵ درصد رشد دارد.

۷۷ قلم کالا در این مدت از استان همدان به  ۲۸ کشور جهان صادر شد.

طبق اعلام بانک مرکزی از ۲ هزار و ۵۰۰ صادرکننده متعهد به بازگشت ارز حاصل از صادرات کشور ۱۰۰ نفر در استان همدان هستند. 

منبع : www.irna.ir/news/

نظرات