چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳
۰۱:۵۱:۱۵

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

ماجرای عقب نشینی باکو از ساخت یک کریدور

در حالی باکو اصرار بر احداث کریدور شرقی-غربی زنگزور در حاشیه شمالی ارس برای اتصال نخجوان به آذربایجان داشت، علی اف در اظهار نظری خواهان انتقال بخشی از این کریدور به خاک ایران شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان اخیراً از طرح جدید خود برای انتقال بخشی از کریدور زنگزور به حاشیه جنوبی ارس در خاک ایران و سپس انتقال به نخجوان و نهایتاً اتصال به ترکیه پرده برداشته است.

رئیس جمهور آذربایجان (۲۲ بهمن): به دنبال مشارکت دادن ایران، ترکیه و ارمنستان در کریدور زنگزور هستیم

علی اف جمعه ۲۲ بهمن به یک خبرگزاری ارمنی گفت: «ما با هر چهار کشور همسایه ارتباط انرژی داریم و اکنون روی پروژه جدیدی کار می‌کنیم و در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک خط جدید از طریق کریدور زنگزور از آذربایجان به جمهوری خودمختار نخجوان و از آنجا به ترکیه و ایران هستیم.»

الهام علی اف گفت: «همانطور که قبلاً گفته‌ام کریدور زنگزور فقط مختص راه آهن، جاده و حمل و نقل هوایی نیست؛ کریدور زنگزور در صادرات منابع انرژی نقش خواهد داشت. ما یک خط جدید برای تأمین برق جمهوری خودمختار نخجوان که بخشی جدایی ناپذیر از آذربایجان است و از آنجا به بازارهای خارجی و بعد از ترکیه به اروپا خواهیم داشت. یک خط نیز از گرجستان و ترکیه می‌گذرد. افزایش صادرات اهمیت راهبردی ما را افزایش می‌دهد و ارز بیشتری برای ما به ارمغان می‌آورد.»

نخست وزیر ارمنستان: مخالفیم

این اظهارات علی اف در حالی است که نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان با این طرح ابراز مخالفت کرده است.

پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفته است: تلاش رئیس جمهور آذربایجان برای وجه تشابه بین افتتاح مسیرهای حمل و نقل منطقه‌ای و کریدور لاچین هیچ ارتباطی با مذاکرات انجام شده و بیانیه‌های امضا شده در این زمینه تا به امروز ندارد و برای ارمنستان غیرقابل قبول است.

الهام علی اف (۴ آبان): کریدور زنگزور را در خاک آذربایجان خواهیم ساخت

این اظهارات جدید الهام علی اف در حالی بیان می‌شود که وی پیش از این در روز سه شنبه ۴ آبان امسال و همزمان با سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به مناطق آزاد شده آذربایجان و برگزاری نشست خبری مشترک با رئیس جمهور آذربایجان، بر احداث کریدور زنگزور در حاشیه شمالی رود ارس تأکید کرده بود.

علی اف در آن تاریخ گفته بود: در جریان توافق آتش‌بس و طبق مفاد آن، بر سر یک مسیر زمینی برای اتصال جمهوری خودمختار نخجوان به جمهوری آذربایجان توافق شده است.

با وجود این ادعای رئیس جمهور آذربایجان، گفته می‌شود در هیچیک از بندهای توافقنامه ۹ بندی آتش بس در نوامبر ۲۰۲۰، چنین الزامی مشخصاً نیامده است.

مدیرکل حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری: در حال بررسی فنی پیشنهاد باکو برای انتقال بخشی از کریدور زنگزور به خاک ایران هستیم

جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در خصوص ایده جدید رئیس جمهوری آذربایجان مبنی بر مشارکت ایران در کریدور شرقی – غربی زنگزور در جنوب جمهوری آذربایجان به خبرنگار مهر اظهار کرد: تأسیس کریدور زنگزور بخشی از توافقی است که میان آذربایجان و ارمنستان پس از آتش بس ۲۰۲۰ با محوریت روسیه به دست آمد.

وی تصریح کرد: در مذاکرات چند جانبه با محوریت مسکو که در حال انجام است آذربایجان تا حدودی توافق کرده تا از مناطق آزاد شده جنوب ارمنستان به جمهوری خودمختار نخجوان متصل شود.

هدایتی تاکید کرد: آذربایجانی‌ها این پیشنهاد را داده‌اند تا منطقه‌ای که کریدور زنگزور در آن نقطه میان ایران، آذربایجان و ارمنستان اتصال برقرار می‌شود با احداث پل مرزی بر روی رودخانه ارس در منطقه «آق بند» در حاشیه جنوبی ارس به طول ۵۵ کیلومتر وارد خاک ایران شده و از آنجا وارد منتهی علیه شرقی نخجوان با نام «اردوباد» شود و سپس از آنجا به سمت نخجوان ادامه مسیر داده شود.

مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: این پیشنهاد از طرف ایران قابل بررسی است تا به لحاظ کلیت اجرایی آن در صورت مناسب بودن مورد موافقت قرار گیرد اما نیاز به انجام مذاکرات فنی بیشتری برای قطعی شدن موافقت ایران وجود دارد.

منبع : mehrnews.com/xX7gN

نظرات