چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳
۰۳:۲۸:۴۵

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

ماجرای دور زدن ایران از سوی امارات

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، پیش بینی کرد گمانه های تغییر مسیر ترانزیت امارات رنگ واقعیت به خود گیرد.

۲۰ آبان سال جاری بود که کریدور ترانزیتی امارات-ترکیه از طریق ایران با عبور اولین محموله امارات به ترکیه افتتاح شد. این اقدام موجب شد تا تجارت میان امارات و ترکیه برای ارسال کالاهای اماراتی به اروپا که پیش تر از مسیر دریایی تنگه باب المندب -دریای سرخ-کانال سوئز از بندر شارجه تا بندر مرسین ترکیه انجام می‌شد، در پی افزایش کرایه، حمل دریایی کالا به حمل زمینی از مسیر ترانزیتی ایران به ترکیه انجام شود.فاصله حمل کالا نیز از این مسیر که قبلا ۲۰ روز زمان می برد به ۸ روز کاهش یافت.

برای افتتاح این مسیر دو مقام بلندپایه اماراتی به ایران آمدند تا به این طریق پس از یک دهه تنش در روابط دو کشور شاهد بهبود مناسبات سیاسی میان ایران و امارات باشیم و از سوی دیگر به لحاظ اقتصادی نیز در این میان قدم های نیز در مسیر اقتصادی برداشته شود. اما امروز خبری منتشر شد که امارات با وجود قدم های اولیه قصد دارد ایران را به سمت عراق دور بزند.

سید علی حسینی نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این‌باره به «اکوایران» می گوید: عراق اواخر سال گذشته به کنوانسیون تیر (TIR) ملحق شد و با توجه به اینکه مسیرهای ترانزیتی این کشور فعال شده است احتمال اینکه امارات بخواهد از این مسیر، ترانزیت کالا به اروپا داشته باشد وجود دارد.

به گفته حسینی، در این تغییر رویکرد جنبه های سیاسی به اقتصادی می چربد، چرا که دو کشور عربی دو طرف این طرح قرار دارند و با این شرایط می توان گفت امارات احتمال اینکه عراق را به ایران ترجیح دهد وجود دارد، از سوی دیگر در اتحادیه عرب امتیازاتی در معاملات اقتصادی بین کشورهای عربی در نظر گرفته شده که این امتیازات برای تجار قابل توجه است.

نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هچنین با اشاره به وجود برخی مشکلات در مسیر ترانزیتی ایران می گوید: یکی از چالش های بزرگ ناوگان حمل و نقل ایران فرسوده بودن این ناوگان است و در صورتی که ایران بخواهد از مسیرهای ترانزیتی خود بهره ببرد باید نسبت به نوسازی این ناوگان اقدام کند.

از سوی دیگر به گفته حسینی در بسیاری مواقع قاچاق کالا از مسیر ترانزیتی صورت می گیرد که این امر بر مشکل تردد کامیون های ترانزیتی اضافه می کند، در این خصوص می توان به گشت این کامیون ها اشاره کرد که مشکلاتی برای این کامیون ها به وجود می آورد.

یکی دیگر از مشکلاتی که حسینی معتقد است موجب شده تا شاهد اتفاقات اینچنینی در کشور باشیم به روند مجوزدهی در کشور باز می گردد، به گفته نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تعدد سازمان های صدور که مجوز صادر می کنند نیز یکی از عوامل مخل در مناسبات اقتصادی محسوب می شود.

حسینی براین نکته نیز تاکید کرد که تنها شانس ایران امنیتی است که در کشور وجود دارد و این امنیت در عراق کمرنگ است و با وجود این شانس و اصلاح مشکلات مطرح شده می توان به بازگشت امارات امیداوار بود.

منبع : اکوایران

نظرات