چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۳:۱۰:۲۲

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

قیمت خرید توافقی سیب صنعتی ۱۵۰۰ تومان شد/ محصول باغداران استان آذربایجان غربی کنار جاده درحال پوسیدن

گروه استان‌‌ها- انباشت سیب آذربایجان‌غربی کنار جاده‌ها قصه تکراری و پرغصه کشاورزان است که امسال نیز با آغاز برداشت این محصول، انباشت آن کنار جاده‌ها انجام شده است.

اواخر شهریور آغاز فصل برداشت سیب در آذربایجان‌غربی است که اگر مدیریت صحیح از سوی مسئولان صورت بگیرد می‌تواند بهترین محصول برای ارز‌آوری برای کشور باشد که متاسفانه امسال نه تنها بهبودی حاصل نشده بلکه انباشت سیب کنار جاده‌ها بیشتر از سال گذشته است و این در حالی بود که مسئولان ارشد استانی در جلسات مختلف از بهبود یافتن وضعیت بازار سیب و خرید و فروش سخن می‌گفتند.

با این اوضاع باید به مسئولانی که در جلسات مختلف سخن از مدیریت صحیح می‌زنند و وعده وعید توخالی می‌دهند و انباشت سیب کنار جاده‌ها را تخلف می‌دانند گفت که اگر گذری از جاده‌های داشته باشید خواهید دید که کنار جاده‌ها فرش قرمز و سبز از دست‌رنج کشاورزان پهن شده است و این موضوع از ناکارآمدی شما مسئولان آب می‌خورد.

با توجه به اینکه شغل بیشتر مردم استان کشاورزی است بنابراین این محصول معیشت بیش‌از ۷۰ هزار خانوار استانی را تامین می‌کند اما متاسفانه به دلیل بی‌تدبیری مسئولان همه ساله شاهد خرابی و یا انباشت سیب در کنار جاده‌ها هستیم.

نبود بازار مناسب، هزینه حمل و نقل بالا، نبود سورت و بسته‌بندی مناسب و هزاران مشکل دیگر قصه پرغصه و تکرار کشاورزان در استان است، قصه‌ای که حسرت هدر رفت سرمایه‌های ملی را برای استان رقم می‌زند.

حرف‌های مسئولان شعاری بیش نیست!

محمود عیوضی از کشاورزان نمونه استانی در خصوص عدم نظارت بر دپوی سیب در کنار جاده‌ها توسط مسئولان گفت: برداشت سیب آغاز نشده، انباشت شیب در کنار جاده‌ها انجام شده است.

وی افزود: بیشتر سیب‌های درختی بر اثر وزش باد زیر درخت ریخته شده‌ و بنابراین کشاورزان مجبور هستند این محصول را با عنوان سیب‌زیردرختی و صنعتی به کارخانجات بفروشند که به دلیل عدم خرید مستقیم کارخانجات آن به خریداران در کنار جاده‌ها فروخته می‌شود.

عیوضی بیان کرد: همه‌ساله مسئولان کشوری و استانی انباشت سیب را تخلف دانسته و قول رسیدگی و نظارت می‌دهند اما همه این‌ موارد شعاری بیش نیست.

وی گفت: سیب‌های آذربایجان‌غربی از کیفیت بالایی برخوردار است اما متاسفانه پایین بودن نرخ این محصول باعث شده است که بیشتر کشاورزان درختان چندین ساله را بریده و از آن هیزم درست کنند.

عیوضی بیان کرد: سال گذشته وزیر جهادکشاورزی به استان سفر کرد که به جای حل مشکلات باغداران ماحصل این سفر گشت و گذار برای این مسئول و هیات همراه آن شد.

جایگاه‌های غیرقانونی و غیربهداشتی باید جمع‌آوری و تعطیل شود

استاندار آذربایجان غربی قیمت خرید توافقی سیب صنعتی را یک هزار و ۵۰۰ تومان بیان کرد و گفت: علاوه بر اینکه از کارخانجات کنسانتره درخواست می شود تا از خرید سیب‌های کنار جاده‌ای که به صورت غیر بهداشتی نگه‌داری می‌شوند خودداری کنند، باغداران نیز محصول سیب زیر درختی خود را باید به طور مستقیم به کارخانجات و یا جایگاه‌های قانونی به فروش برسانند.

محمد مهدی شهریاری با بیان  اینکه نگه‌داری و انباشت سیب زیر درختی در کنار جاده‌ها و در میان گل و لای علاوه بر تبعات بهداشتی، موجب تخریب چهره شهر نیز می‌شود، افزود: هدف نهایی در تعیین قیمت توافقی برقراری یک رابطه عادلانه در عرضه و تقاضا جهت حمایت از کشاورزان است.

وی با اشاره به اینکه نباید دسترنج یکساله کشاورزان به جیب برخی دلالان و واسطه‌ها برود، گفت: جهاد کشاورزی باید علاوه بر اعلام عمومی محل جایگاه‌های جمع‌آوری قانونی، بستر دریافت مجوز برای ایجاد ایستگاه‌های جمع‌آوری قانونی را نیز تسهیل و تسریع بخشد تا بر تعداد این مراکز افزوده شود.

انباشت سیب در کنار جاده‌ها ممنوع و تخلف محسوب می‌شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی بیان کرد: سال گذشته مراکزی برای جمع‌آوری سیب‌درختی مجوز دریافت کردند و امسال ۸۲ مرکز کار خرید را بر عهده خواهند داشت.

اکبر کرامتی با بیان اینکه انباشت سیب در کنار جاده‌ها ممنوع و تخلف محسوب می‌شود، افزود: در صورت مشاهده با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از ۸۲ مرکز، ۴۰ مرکز متعلق به سازمان تعاون روستایی است، تصریح کرد: همچنین ۳۰ مرکز بخش خصوصی دارای مجوز از سازمان جهاد کشاورزی و ۱۲ سردخانه برای ذخیره‌سازی میوه در نظر گرفته شده است.

منبع : https://www.ghatreh.com/news/nn60628816/

نظرات