چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳
۰۱:۴۳:۱۹

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

فهرست ۵ مقصد کالاهای صادراتی ایران به همسایگان در بهار امسال

در فصل بهار امسال تجارت غیر نفتی کشور با ۱۵ کشور همسایه به ۱۲ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار رسید که نسبت به بهار سال قبل با رشد ۱۸ درصدی همراه بوده است.


سخنگوی گمرک گفت: در فصل بهار امسال تجارت غیر نفتی کشور با ۱۵ کشور همسایه به ۱۲ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار رسید که نسبت به بهار سال قبل  با رشد ۱۸ درصدی همراه بوده است.

به گزارش تین نیوز، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک در خصوص تجارت سه ماهه کشور با همسایگان توضیح داد: در فصل بهار امسال بیش از ۲۰ میلیون و ۹۷۳ هزار و ۸۴۰ تن کالا، به ارزش ۱۲ میلیارد و ۳۶۳ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۸۱ دلار با کشورهای همسایه تبادل شد که نسبت به بهار سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۸ درصدی همراه بوده است.

وی افزود : تجارت غیر نفتی فصل بهار با همسایگان،  59 درصد وزن و ۴۹ درصد ارزش کل کالاهای تجاری ایران (واردات و صادرات) را به خود اختصاص داده است.

لطیفی در ادامه در خصوص میزان صادرات به همسایگان گفت: از کل صادرات ۲۷ میلیون و ۶۶۴ هزار تنی ایران در فصل بهار، به ارزش ۱۳میلیارد و ۶۹ میلیون دلار، ۱۶ میلیون و ۵۰ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۷۳۶میلیون و ۶۲۷ هزار و ۳۰۳ دلار به کشورهای همسایه صادر شده که ۶۰ درصد وزن و ۵۱ درصد ارزش کل صادرات ایران سهم همسایگان  بوده، که نسبت به مدت مشابه با کاهش ۱۰ درصدی در وزن و رشد ۲۰ درصدی  در ارزش همراه بوده است.

وی افزود: پنج مقصد کالاهای صادراتی ایران به همسایگان به ترتیب عراق  با خرید یک میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار و کاهش ۲۲ درصدی،ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷میلیون دلار و رشد ۱۹۲درصدی، امارات با یک میلیارد و   ۶۴۵ میلیون دلار و رشد ۲۹ درصدی، افغانستان با ۳۶۷ میلیون دلار و کاهش ۳۵ درصدی و عمان با ۳۳۱ میلیون دلار و رشد ۱۶۸ درصدی بودند.

لطیفی در ادامه گفت: سایر مقاصد صادراتی بعد از عمان نیز به ترتیب، کشورهای پاکستان با خرید ۲۷۹ میلیون دلار با رشد ۱۳ درصدی، آذربایجان با ۱۶۱میلیون دلار و رشد ۸۷درصدی، روسبه با ۱۱۵میلیون دلار و کاهش ۱۵درصدی ترکمنستان با ۹۵ میلیون دلار و رشد ۳۸ درصدی، ارمنستان با ۷۴ میلیون دلار و رشد    ۲۱درصدی،کویت با ۴۵ میلیون دلار و رشد ۳۷درصدی، قزاقستان با ۳۴ میلیون دلار و کاهش ۱۲ درصدی ، قطر با ۲۸ میلیون دلار و کاهش ۱۷درصدی، بحرین با دو میلیون دلار و رشد ۲۲ درصدی و عربستان با سه هزار و ۷۳۱دلار و کاهش ۶۹ درصدی، قرار دارند.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات از ۱۵ کشور همسایه توضیح داد: در فصل بهار امسال هشت میلیون و ۱۵۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۲ میلیارد و ۴۶۴ میلیون دلار کل کالاهای  وارده به کشور بوده  که بیش از چهار میلیون و ۴۳۳ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۶۲۷ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۷۷۸ دلار آن از ۱۵کشور همسایه بوده که ۵۴ درصد وزن و ۴۵ درصد کل واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: واردات فصل بهار کشور از همسایگان، با رشد بیش از یک درصدی در وزن و ۱۵ درصدی در ارزش همراه بوده است.

لطیفی در خصوص پنج شریک اول تامین کالاهای مورد نیاز کشور از بین همسایگان گفت: امارات با فروش سه میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار و رشد ۶ درصدی، ترکیه با یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار و رشد ۲۲ درصدی، روسیه با ۳۹۴ میلیون دلار و رشد ۲۲ درصدی، پاکستان با ۱۹۶ میلیون دلار و رشد ۲۰۸ درصدی و عمان با ۱۹۴ میلیون دلار و رشد ۹۲ درصدی، به ترتیب در رتبه اول تا پنجم فروش کالا به ایران در بین همسایگان در سه ماهه نخست امسال بودند.

وی در خصوص واردات از سایر کشورهای همسایه افزود:  قزاقستان با فروش ۶۶ میلیون دلار و رشد ۲۷۷درصدی، عراق با ۴۱ میلیون دلار و کاهش ۴۱ درصدی، قطر با ۱۳ میلیون دلار و رشد ۲۶۱درصدی، آذربایجان با ۸٫۳ میلیون دلار و رشد ۷۶درصدی،ترکمنستان با ۸٫۱ میلیون دلار و کاهش ۱۳درصدی، افغانستان با چهار میلیون دلار و رشد ۸۱ درصدی، ارمنستان با دو میلیون دلار و کاهش ۳۸ درصدی، کویت با ۱٫۷ میلیون دلار و کاهش ۱۷درصدی و بحرین با ۴۳۳ هزار دلار و رشد دو درصدی در رتبه های ۶تا ۱۵ تامین کالاهای مورد نیاز کشور در فصل بهار در بین همسایگان ایران قرار دارند.

منبع : https://www.tinn.ir/fa/tiny/news-244614

نظرات