چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۴:۰۴:۴۷

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

سرعت گرفتن ترخیص کامیون‌های وارداتی

ارونقی، معاون گمرک ایران گفت: با موافقت پیشنهادات گمرک توسط وزارت راه و شهرسازی، قرار بر این شد که از این پس اعلام اسقاط به گمرک پس از ترخیص و قبل از شماره‌گذاری انجام شود.

به گزارش بازار، مهرداد جمال ارونقی درباره تغییرات در فرایند واردات کامیون‌های سه سال کارکرده در گمرکات کشور افزود: پس از اظهار نظر وزیر راه و شهرسازی مبنی بر طولانی بودن روند ترخیص حدود ۲ هزار کامیون سه سال کار کرده در گمرکات کشور، گمرک برای تسهیل در فرایند ترخیص ۴ پیشنهاد را ارایه داد. یکی از پیشنهادات گمرک این بود که ارایه گواهی اسقاط به بعد از ترخیص کامیون‌ها موکول شود.

وی ادامه داد: از دیگر پیشنهادات گمرک این بود که در صورت وجود هر نوع مغایرت در مشخصات کامیون‌ها، گمرک نسبت به ترخیص آن‌ها اقدام و توضیحات لازم در سامانه درج شود. همچنین ترخیص کامیون‌ها بدون کد رهگیری بانک و ارائه کد رهگیری بانک به بعد از ترخیص کامیون ها، از دیگر پیشنهادات گمرک بود.

ارونقی تاکید کرد: با موافقت پیشنهادات گمرک توسط وزارت راه و شهرسازی، قرار بر این شد که از این پس اعلام اسقاط به گمرک پس از ترخیص و قبل از شماره‌گذاری انجام شود.

وی ادامه داد: بدیهی است که عوارض گمرکی باید به صورت ۱۰۰ درصدی پرداخت شود و پس از ترخیص و با اعلام سازمان راهداری مبنی بر اسقاط کامیون فرسوده به ازای واردات کامیون سه سال کار کرده، تخفیفات مربوطه اعمال شود.

معاون گمرک ایران تاکید کرد: همچنین برای ترخیص کامیون‌های وارداتی، وارد کننده باید تاییدیه استاندارد ایمنی و کیفیت را از سازمان ملی استاندارد، استاندارد آلایندگی را از سازمان محیط زیست و خدمات پس از فروش را از شرکت ارایه دهنده اخذ کرده باشد و اگر مغایرت در مشخصات مربوطه باشد این مغایرت‌های جزئی مانع ترخیص کامیون‌ها نباشد.

ارونقی با بیان اینکه کد ساتا طبق روال گذشته توسط گمرک دریافت می‌شود، گفت: کد ساتا به صورت سیستمی از بانک مرکزی به گمرک اعلام و ارسال می‌شود و این فرایند در بستر سامانه بوده و سازمان راهداری اعلام نموده که اطلاعاتی در زمینه این کد ندارند و، چون این کد صرفا به گمرک اعلام می‌شود، اخذ آن قبل از ترخیص، توسط گمرک الزامی است.

منبع : tahlilbazaar.com/xQHV

نظرات