جمعه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۳
۰۲:۳۴:۵۵

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

رشد ۷۹ درصدی صادرات به ترکمنستان در دولت سیزدهم

سخنگوی گمرک گفت: از ابتدای دولت سیزدهم بیش از یک میلیون و ۱۴ هزار تن کالا به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار بین ایران و ترکمنستان تبادل شد که با رشد ۷۹.۴ درصدی همراه بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از از گمرک، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک در آستانه سفر رئیس جمهوری ترکمنستان به تهران اظهار داشت: تجارت غیر نفتی کشور بااین کشور از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم و از اول شهریور ماه ۱۴۰۰ تا پایان اردیبهشت امسال، یک میلیون و ۱۴ هزار و ۴۷۴ تن کالا به ارزش ۲۹۹ میلیون و ۷۲۸ هزار و ۵۳۵ دلار بود که در مقایسه با دوره زمانی مشابه در دولت دوازدهم با رشد ۲۲.۴ درصدی در وزن و ۷۹.۴ درصدی در ارزش کالاهای مبادله شده همراه بوده است.

وی افزود: سهم صادرات کالاهای ایرانی از این میزان تجارت غیرنفتی ۹۸۷ هزار و ۷۵۵ تن به ارزش ۲۷۶ میلیون و ۶۳۷ هزار دلار بود که نسبت به مدت مشابه (ابتدای شهریور ۱۳۹۹ تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰) رشد ۱۶ درصدی در وزن و ۸۹ درصدی در ارزش داشته است.

لطیفی در خصوص سهم واردات از ترکمنستان خاطرنشان کرد: واردات ۹ ماهه کشور از ترکمنستان نیز ۳۵ هزار و ۷۱۹ تن کالا به ارزش ۲۳ میلیون و ۹۱ هزار و ۴۸۶ دلار بود که برخلاف کاهش ۳۸ درصدی در وزن، رشد ۱۴ درصدی در ارزش داشته است.

وی در خصوص مهمترین اقلام صادر شده به ترکمنستان تصریح کرد: لبنیات، محصولات باغی و کشاورزی، سبزی و صیفی‌جات، خشکبار، مواد غذایی، آب میوه، شیرینی و شکلات، مصالح ساختمانی، مواد معدنی، شوینده‌ها و محصولات بهداشتی و آرایشی، روغن‌های صنعتی، قیر، مواد شیمیایی، مشتقات نفتی، محصولات پتروشیمی، انواع اسانس، کف پوش‌ها، محصولات آهنی، محصولات صنعتی، لوازم خانگی، ظروف، وسایل آشپزخانه، پوشاک، کیف و کفش، کاغذ، پارچه، نخ، لوازم الکترونیکی، صنایع دستی، لوازم التحریر و لوازم بازی کودکان از مهمترین کالاهای صادره ایران به ترکمنستان در ۹ ماه اخیر بودند.

لطیفی در خصوص عمده ترین کالاهای وارداتی از ترکمنستان گفت: پارچه، پنبه، پشم، نخ، حبوبات، کنجد، مواد معدنی، تسمه و اجزا و قطعات صنعتی در ۹ ماه اخیر از ترکمنستان وارد شده است.

منبع : mehrnews.com/xXSnB

نظرات