چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۴:۳۶:۰۲

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

رشد ۴۵۳ درصدی تجارت با تاجیکستان

سخنگوی گمرک ایران گفت: تجارت کشور در سال ۱۴۰۰ با تاجیکستان با عبور از ۱۳۱ میلیون دلار، رشد ۴۵۳ درصدی داشته که این رشد در سه ماه پایانی سال جهش چشم گیری داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گمرک، سید روح اله لطیفی در خصوص تجارت کشور با تاجیکستان اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ تجارت کشورمان با تاجیکستان، ۱۳۹ هزار و ۲۴۹ تن کالا به ارزش ۱۳۱ میلیون و ۳۸ هزار و ۵۸۴ دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۴۸۹ درصدی در وزن و ۴۵۳ درصدی در ارزش داشته است.

سخنگوی گمرک ایران افزود: در این مدت صادرات به تاجیکستان ۱۲۴ هزار و ۷۳۷ تن کالا به ارزش ۹۱ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۹۲۹ دلار بود که نسبت به سال ۹۹ رشد ۵۳۵ درصدی در وزن و ۴۵۹ درصدی در ارزش داشته است.

لطیفی در خصوص واردات از تاجیکستان گفت: سال گذشته ۱۴ هزار و ۵۱۲ تن کالا به ارزش ۳۹ میلیون و ۴۳۷ هزار و ۶۵۵ دلار واردات کشورمان از تاجیکستان بوده که با رشد ۲۶۳ درصدی در وزن و ۴۳۹ درصدی در ارزش همراه بوده است.

سخنگوی گمرک ایران تاکید کرد: میزان تجارت کشورمان با تاجیکستان در سه ماه پایانی سال، شتاب بیشتری به خود گرفت به طوری که ۴۷ هزار و ۹۵۷ تن کالا به ارزش ۳۷ میلیون و ۶۵۶ هزار و ۳۶۳ دلار، صادرات به تاجیکستان و هشت هزار و ۳۶۴ تن کالا به ارزش ۲۴ میلیون و ۴۲ هزار و ۸۴۵ دلار واردات کالا از تاجیکستان در این سه ماه انجام شده است.

وی افزود: میزان صادرات کشور به تاجیکستان در زمستان، نسبت به سه ماه پایانی سال ۹۹ رشد ۱۰۴۹ درصدی در وزن و ۹۵۳ درصدی در ارزش را نشان می دهد و واردات سه ماه پایانی سال از تاجیکستان نیز با رشد ۶۴۹ درصدی در وزن و ۱۰۴۶ درصدی در ارزش به همراه بوده است.

لطیفی در خصوص کالاهای تبادل شده بین دو کشور گفت: عمده واردات از تاجیکستان پنبه حلاجی شده بوده و پیله کرم ابریشم، صفحات نازک ورقی، مصنوعات پلاستیکی و اشیای رو میزی هم از این کشور وارد شده است و صادرات کشورمان به تاجیکستان نیز انواع محصولات کشاورزی، غذایی، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی، مواد معدنی، انواع دارو و واکسن، مواد شیمیایی، شوینده ها، انواع میله و ورق های فلزی، پوشاک، کفش، لاستیک، پارچه و نخ، ظروف شیشه ای، لوازم الکترونیکی، انواع مبل و وسایل بازی کودکان بوده است.

منبع : mehrnews.com/xXBbm

نظرات