سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳
۱۰:۳۹:۵۵

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

دپو ۲ میلیون تن کالا در بنادر کشور

رئیس سازمان راهداری با اشاره دپو ۲ میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور گفت: این میزان کالا تا ۴۵ روز آینده به مقاصد داخلی حمل می‌شود.

داریوش امانی با اشاره به  اینکه هم‌اکنون ۱۱ میلیون و ۹۹۴ هزار تن کالای اساسی از بنادر کشور حمل شده است، اظهار کرد: اولویت نخست حمل کالا از بندر امام‌خمینی بوده که بعد از مصوبه شورای عالی ترابری که مقرر شد سازمان راهداری روزانه ۲۵۰۰ ناوگان به بندر امام (ره) نفرستد که هم اکنون حدود ۲۷۰۰ دستگاه کامیون به بندر امام تردد دارد.

وی با اعلام این‌که روزانه ۴ هزار دستگاه از کل بنادر کشور در حال تردد است، افزود: در بندر چابهار با توجه به ظرفیت کم انبار کالاهای اساسی در محوطه بعضی از کالاها دپو شده است که مقرر شده تا طی هفته جاری با ۶ استانی که کالاهای اساسی آنها از این بندر حمل می‌شود نشستی برگزار کنیم و نسبت به اعزام ناوگان جاده‌ای کمکی به بندر چابهار اقدام مناسبی انجام بدهیم تا هرچه سریعتر ۱۰۹ هزار تن کالای دپو شده از بندر شهید بهشتی چابهار تخلیه شود.

وی با اشاره به این‌که روند خروجی نسبت به ورودی از بنادر رشد قابل‌توجهی داشته است، تصریح کرد: بندر شهید بهشتی چابهار از ابتدای سال نزدیک به ۲ میلیون تن جابه جایی کالا داشته است که ۷۰۳ هزار تن کالای اساسی گندم بوده و مابقی کالاهای متفرقه بوده است. امیدوار هستیم با کارهایی که در حال انجام است و مشوق‌هایی که برای رانندگان در موضوعات لاستیک و روغن در نظر گرفته‌ایم این روند روز به روز افزایش داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کاهش چشمگیر معطلی رانندگان، ادامه داد: انبارش در بندر شهید رجایی و بندر امام (ره) وضیعت مناسب است اما در بندر چابهار با توجه به اینکه بندر تازه تاسیس است اقدامات خوبی آغاز شده است. موضوع سیلوی ۱۰۰ هزارتنی، انبارهایی که توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری می‌شود این اقدامات کمک می‌کند تا در سال‌های آتی در بخش جابه‌جایی کالاهای اساسی از بندر چابهار مشکلی نداشته باشیم.

امانی با اعلام این‌که کالای اساسی دپو شده در بنادر حدود ۲ میلیون تن است،‌ گفت: از این میزان ۱.۴ میلیون تن در بندر امام (ره) و مابقی در سایر بنادر است. سازمان راهداری تعهد کرده است تا ظرف یک ماه و نیم آینده این ۲ میلیون تن کالا حمل شود.

وی افزود: روزانه تقریبا ۹۲ هزار تن کالا حمل می‌شود .مقرر است تا این رقم به روزانه ۱۰۰ هزار تن برسد. هم اکنون نزدیک به ۴ هزار کامیون روزانه کالای اساسی را از بنادر امام(ره)، شهیدرجایی، چابهار، امیرآباد، نوشهر، فریدون کنار، و بندر انزلی حمل می‌کنند که   در تلاش هستیم تا ناوگان جاده ای از ۴ هزار کامیون به ۵ هزار کامیون در روز برای حمل کالاهای اساسی ارتقا بدهیم. 

وی یادآور شد: با توجه به فرمایشان رهبر معظم انقلاب در موضوع تعامل با کشورهای و تاکید ریاست جمهوری مبنی بر جهش صادرات کالاهای غیرنفتی، یکی از مباحثی که سازمان راهداری دنبال می کند ساماندهی پایانه های مرزی است.  ۹۵ درصد در این خصوص رشد داشتیم که نوید دهنده اقداماتی خوبی است که در پایانه‌ها انجام شده است.

منبع : khabaronline.ir/news/1555399

نظرات