چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۳:۵۶:۵۹

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

حمل ۳ هزار تُن بار ترانزیتی در کریدور شمال-جنوب تنها طی ۲ ماه

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: از اول خرداد تا اول مرداد ۱۴۰۱ بیش از ۳ هزار تن کالا و ۱۱۴ TEU کانتینر از سوی ناوگان ملی کشتیرانی در مسیر کریدور شمال-جنوب جابه‌جا شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران؛ این شرکت از ۱۵ فروردین ماه سال جاری کارگروه عملیاتی توسعه کریدور شمال –جنوب را تشکیل داده است که بر این اساس با برنامه ریزی‌های صورت گرفته کالاهای ترانزیتی از این مسیر در یک سوم زمان معمول در مقصد تحویل داده می‌شوند.

مناقشات میان روسیه و اوکراین در کنار موقعیت ویژه ژئوپلتیک ایران در منطقه، زمینه را برای احیای کریدور شمال-جنوب فراهم کرده که این امر فرصت تجاری بسیار خوبی را پیش روی جمهوری اسلامی ایران قرار داده است.

روسیه نیز با توجه به شرایط کنونی خود به اهمیت این مسیر پی بُرده و برای استفاده از آن ابراز علاقه کرده است.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بر حساسیت این پروژه ملی و آثار مثبتی که اجرای آن می‌تواند در اقتصاد ایران داشته باشد واقف است و تمام بخش‌ها و شرکت‌هایی که در حوزه فعالیت‌های کشتیرانی در این کریدور دخیل بوده و می‌توانستند نقش آفرینی کنند، بلافاصله در این حوزه فعال و وارد عمل شده‌اند.

بر این اساس کالایی که از مبدأ بنادر کشورهای آسیای میانه و از طریق دریای خزر به بنادر ایران می‌رسد از سوی ناوگان کشتیرانی حمل شده و سپس با امکانات این گروه در حوزه حمل‌ونقل ترکیبی کالا را تحویل می‌گیرد و از طریق جاده یا ریل آن را به سمت بنادر جنوبی حمل می‌کند؛ این فرآیند از سمت بنادر کشورهای آسیای شرقی به آسیای میانه به صورت بالعکس طی می‌شود.

روس‌ها و هندی‌ها به خوبی می‌دانند که «ترانزیت تایم» (زمان سیر کالای ترانزیتی) حمل کالا در مسیرهای دریای سیاه و کانال سوئز بین ۴۵ تا ۶۰ روز است و کالا در این دو مسیر از بنادر کشورهای آسیای میانه به کشورهای آسیای شرقی ۱۴ هزار کیلومتر را طی می‌کند که مسیری بسیار طولانی به شمار می‌رود؛ اما همان کالا در کریدور شمال-جنوب و از طریق بندرعباس و بندر چابهار تنها در مدت ۱۴ الی ۱۵ روز به مقصد می‌رسد که یک سوم زمان معمول است.

از اول خرداد ماه تا اول مرداد ماه سال جاری بیش از ۳ هزار تن کالا و ۱۱۴ TEU کانتینر از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در مسیر کریدور شمال-جنوب جابه‌جا شده است؛ در صورت وجود هماهنگی میان دستگاه‌های دخیل در این پروژه بسیار مهم، کریدور شمال-جنوب قابلیت‌های بیشتری نشان خواهد داد.

منبع : mehrnews.com/xYhRc

نظرات