جمعه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۳
۰۳:۴۳:۵۷

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

تجارت ۳.۳ میلیارد دلاری ایران با کشورهای همسود (CIS)

میزان ارزش تجارت خارجی ایران با مجموعه کشورهای همسود (CIS) در سال ۹۸ بیش از ۳ میلیارد و۲۹۸ میلیون و ۶۱ هزارو ۹۴۶ دلار بوده است که تراز تجارت خارجی کشور به این کشورها مثبت ۲۰۵میلیون و ۱۵۰هزاردلار بوده است.

به گزارش ایلنا، سیدروح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اظهارداشت: کشورمان در سال ۹۸ بالغ بر یک میلیارد و۷۵۱ میلیون و ۶۰۵ هزارو ۹۶۷ دلار برابر با ۴ میلیون و۷۹۳ هزارو ۵۱۲ تن کالا به مجموعه کشورهای همسود(CIS) صادرات داشته است واین در حالی است که صادرات کشورمان نسبت به سال ۹۷ بیش از یک میلیارد دلار افزایش داشته و در سال ۹۷ مجموع صادرات ایران به کشورهای همسود ۷۵۲ میلیون و۲۴۲ هزارو۱۷۵ دلار بوده است.

لطیفی خاطر نشان کرد: میزان واردات ایران از کشورهای همسود بالغ بر ۳ میلیون و ۱۷۱ هزارو ۶۲ تن کالا برابر با یک میلیارد و ۵۴۶ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۹۷۹ دلاربوده است که به نسبت سال قبل خود کمتر از ۱۰ درصد کاهش داشته است به عبارت دیگر میزان واردات کشورمان در سال ۹۷ بالغ بر یک میلیارد و۶۰۴ میلیون و ۲۶۶هزارو ۹ دلار بوده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در ادامه گفت: بیشترین مقاصد صادراتی ایران در بین کشورهای همسود CIS به روسیه با بیش از ۴۵۷ میلیون دلار، آذربایجان با بیش از ۴۲۹ میلیون دلار وارمنستان با ۲۳۱ میلیون دلار است واین در حالی است که اصلی ترین شرکای ایران در بین کشورهای همسود در واردات روسیه با بیش از یک میلیارد و۱۷۰ میلیون دلار ، ازبکستان با ۱۴۷ میلیون دلار و قزاقستان با ۱۰۴ میلیون دلار هستند .

سید روح اله لطیفی با تشریح چرایی وعلت اهمیت تجارت با مجموعه کشورها یCISگفت:اتحادیه کشورهای مستقل یا همسود (CIS) که در سال ۱۹۹۱ توسط روسیه و ۱۱ جمهوری دیگر که درگذشته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند تشکیل شد. این سازمان در زمینه های اقتصادی ، دفاعی و سیاست خارجی فعال است.دلیل اصلی ایجاد این پیمان فرا منطقه ای حفظ پیوندهای فرهنگی،تاریخی ، سیاسی و اقتصادی بوده است که پیش از این در چارچوب اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت.این کشورها دارای مشترکات زبانی، فرهنگی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی می باشند.اعضای کشورهای CIS از امتیازات ویژه حمل و نقل ریلی ، جاده ای و هوایی یکدیگر استفاده می کنند و همه این کشورها مالیات ۲۰% را دریافت می کنند. ضمن آنکه میزان تجارت بین کشورهای CISبالغ بر۱۴۲ میلیارد دلار است  همچنین نفت، گاز، زغال سنگ، مس، نیکل، سرب، آلومینیوم، روی، منگنز، طلا، نقره، آهن و اورانیوم از منابع معدنی، و سنگ‌های قیمتی است که در این کشورها یافت می‌شوند.

 لطیفی افزود : مزیت های اقتصادی کشورهای CIS در بخش های انرژی، توسعه ترانزیت به ویژه در کریدور شمال- جنوب و کریدور شرق- غرب که در این منطقه با هم دیگر تلاقی دارند، و صدور خدمات فنی و مهندسی قابل توجه است. و این کشورها شامل آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، مولداوی بعنوان عضو وترکمنستان بعنوان عضو ناظر هستند .

منبع :https://www.ilna.news

نظرات