جمعه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۳
۰۲:۲۰:۲۴

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل

تجارت یک میلیارد و ۵۲۲ میلیون دلاری ایران و پاکستان

لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: تجارت کشورمان با پاکستان در سال ۹۸ بیش از سه میلیون و ۲۳۱ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۲۲ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۷۰۵ دلار بوده است.

به گزارش بازار، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: با تبدیل بازارچه مرزی ریمدان به مرز رسمی، تجارت با پاکستان مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و بعضا عدد و رقم‌هایی در خصوص تجارت با این کشور در محافل علمی و رسانه‌ای مطرح شد که به دور از صحت بود، تجارت کشورمان درسال ۹۸ با پاکستان بیش از یک و نیم میلیارد دلار بوده است که سهم صادرات کشورمان یک میلیارد و ۱۱۲ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۷۰۵ دلار و سهم واردات از پاکستان به کشورمان هم ۴۱۰ میلیون دلار بوده است.

لطیفی در خصوص حجم تجارت کشورمان و پاکستان افزود: از لحاظ وزنی بیش از سه میلیون و ۲۳۱ هزارتن کالا بین دو کشور در سال ۹۸ تبادل شد که بیش از دو میلیون و ۸۶۵ هزار تن از ایران به پاکستان صادر شد و ۳۶۶ هزارتن کالا نیز از پاکستان به کشورمان وارد شده است.

سخنگوی گمرک گفت: تجارت کشورمان با پاکستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با وجود محدودیت‌های کرونایی در ۸ ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون و ۷۳۸ هزارتن کالا به ارزش ۷۰۸ میلیون دلار تبادل تجاری صورت گرفته است که سهم صادرات کالا به پاکستان یک میلیون و ۵۳۸ هزار تن به ارزش ۵۹۰ میلیون دلار بوده و سهم واردات از پاکستان نیز ۱۲۰ هزار تن به ارزش ۱۱۸ میلیون دلار بوده است.

لطیفی در خصوص مرز رسمی “ریمدان” افزود: اگر چه با هماهنگی دو کشور بازارچه ریمدان به مرز رسمی تبدیل شده است، اما این به آن معنی نیست که ما با پاکستان از این گذرگاه و سایر بازارچه‌های مرزی صادرات نداشتیم بلکه پیش از این نیز یکی از مسیرهای صادرات کالا در جنوب استان سیستان و بلوچستان به پاکستان بازارچه‌های مرزی ریمدان و پیشین بوده است و این تغییر می‌تواند رویه‌های دیگر گمرکی را در مرز ریمدان فعال کند.

سخنگوی گمرک در خصوص زمان اجرای کامل رویه‌های گمرکی در “ریمدان” گفت: امیدواریم با سرعت بخشی ساخت اماکن مرزی و امکانات مورد نیاز سخت افزاری در این منطقه توسط وزارت راه و شهرسازی، شرایط استقرار کامل نرم افزارها و پرسنل گمرک هر چه سریعتر فراهم شود تا پس از عملیاتی شدن آن همه رویه‌های گمرکی از جمله صادرات، واردات، ترانزیت و مسافری از این مرز رسمی صورت پذیرد.

لطیفی تصریح کرد: با توافقات انجام شده بین تهران و پاکستان بازارچه مرزی “پیشین” نیز به عنوان دومین بازارچه مرزی، پس از” ریمدان” در جنوب شرق کشورمان، تا پایان سال به مرز رسمی تبدیل خواهد شد که مجموع مرزهای رسمی دو کشور به سه مرز خواهد رسید.

وی افزود: برنج، لوازم و تجهیزات صنعتی از جمله کالاهای وارداتی از پاکستان است و انواع هیدرو کوبورها گاز مایع، سوخت، مصالح ساختمانی، میوه و صیفی جات، مواد غذایی، لوازم آشپزخانه، لوازم ارایشی و بهداشتی، خشکبار، سنگ، ظروف، لوازم یدکی ماشین الات و… عمده کالاهای صادراتی کشورمان به پاکستان است.

منبع : https://www.tahlilbazaar.com/news

نظرات