چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳
۰۲:۲۲:۴۹

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

تجارت ایران با همسایگان به ۵۲ میلیارد دلار رسید

معاون وزیر اقتصاد گفت: تجارت کشورمان با همسایگان ایران در سال ۱۴۰۰با رشد ۲۳درصدی در وزن و ۴۳درصدی در ارزش به بیش از ۱۰۰میلیون تن کالا و به ارزش ۵۱.۹میلیارد دلار رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از گمرک؛ علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران در خصوص تجارت با ۱۵ کشور همسایه ایران گفت: سیاست همگرایی ایران با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان در دولت سیزدهم موجب شده به موازات تلاش برای افزایش تولید در کشور، رشد تجارت با همه کشورها علی الخصوص همسایگان را شاهد باشیم.

وی افزود: یکصد میلیون و ۱۳۱ هزار تن کالا به ارزش ۵۱ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ بین ایران و۱۵ کشور همسایه تبادل شد که ۷۵ میلیون و ۴۴۵ هزار تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۲۹ میلیون دلار سهم صادرات ایران به این کشورها و ۲۴ میلیون و ۶۸۶ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۸۴۶ میلیون دلار نیز سهم واردات بوده است.

رئیس کل گمرک ایران توضیح داد: در سال ۱۴۰۰ با افزایش ۱۲ درصدی در وزن و ۲۹ درصدی در ارزشِ کالاهای صادراتی به کشورهای همسایه همراه بودیم و در واردات نیز رشد ۶۸ درصدی در وزن و ۶۰ درصدی در ارزش را شاهدیم.

مقدسی در خصوص میزان صادرات به کشورهای همسایه توضیح داد: عراق با ۸.۹ میلیارد دلار و رشد ۲۱ درصدی، ترکیه با ۶.۱ میلیارد دلار و رشد ۱۴۱ درصدی، امارات با ۴.۹ میلیارد دلار و کاهش ۸ درصدی، افغانستان با ۱.۸ میلیارد دلار و کاهش ۲۰ درصدی و پاکستان با ۱.۳ میلیارد دلار و رشد ۲۴ درصدی پنج مقصد اول کالاهای صادراتی ایران به ۱۵ کشور همسایه در سال ۱۴۰۰ بودند.

مقدسی افزود: عمان با ۷۱۶ میلیون دلار و رشد ۶۳ درصدی، روسیه با ۵۷۹ میلیون دلار و رشد ۱۵ درصدی، آذربایجان با ۵۶۵ میلیون دلار و رشد ۱۱ درصدی، ترکمنستان با ۳۳۵ میلیون دلار و رشد ۱۴۴ درصدی، ارمنستان با ۳۰۴ میلیون دلار (بدون تغییر)، قزاقستان با ۱۸۷ میلیون دلار و رشد ۱۱ درصدی، کویت با ۱۵۸ میلیون دلار و رشد ۲ درصدی، قطر با ۱۳۴ میلیون دلار و کاهش ۲۰ درصدی، بحرین با ۱۰ میلیون دلار و رشد ۱۵ درصدی و عربستان با ۴۱.۴ هزار دلار، ۱۰ مقصد بعدی صادرات کالاهای ایرانی به کشورهای همسایه بوده است.

معاون وزیر اقتصاد درخصوص میزان واردات از هر کدام از کشورهای همسایه گفت: امارات با ۱۶.۵ میلیارد دلار و رشد ۶۹ درصدی، ترکیه با ۵.۳ میلیارد دلار و رشد ۲۰ درصدی، روسیه با ۱.۷ میلیارد دلار و رشد ۵۴ درصدی، عراق با ۱.۲ میلیارد دلار و رشد ۷۹۰ درصدی و عمان با ۶۱۹ میلیون دلار و رشد ۴۳ درصدی، پنج کشور طرف معامله با ایران برای تأمین نیازهای کشور در بین همسایگان در سال ۱۴۰۰ بودند.

رئیس کل گمرک ایران افزود: پاکستان با ۳۱۲ میلیون دلار، قزاقستان با ۷۸ میلیون دلار، آذربایجان با ۴۲.۶ میلیون دلار، ترکمنستان با ۳۳.۳ میلیون دلار، افغانستان با ۲۱.۱ میلیون دلار، ارمنستان با ۲۰.۲ میلیون دلار، کویت با ۱۴.۸ میلیون دلار، قطر با ۹.۶ میلیون دلار و بحرین با ۱.۵ میلیون دلار به ترتیب ۱۰ کشور دیگر همسایه، برای تأمین کالاهای مورد نیاز برای کشورمان در سال ۱۴۰۰ بودند.

منبع : mehrnews.com/xXtdm

نظرات