سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳
۱۳:۵۶:۲۳

تماس بگیرید: 0763209

بلاگ خبری

آخرین مطالب در حوزه حمل و نقل
باربری

اعلام مناقصه قطعه ۳۲ کیلومتری از پروژه کریدور شمال – جنوب ارمنستان

کمیسیون جامع کارشناسی ارمنستان طرح بازسازی قطعه چهارم، قطعه ۳۲ کیلومتری جاده کجاران – آگارک، را به اتفاق آرا تصویب کرد که بر اساس نتایج آن مناقصه احداث این قطعه از مسیر اعلام می شود.


کمیسیون جامع کارشناسی ارمنستان پروژه بازسازی قطعه چهارم، قطعه ۳۲ کیلومتری جاده کجاران – آگارک، را به اتفاق آرا تصویب کرد که بر اساس نتایج آن مناقصه احداث این قطعه از مسیر را کرده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از سرویس مطبوعاتی بنیاد اداره راه ارمنستان، نشست کمیسیون جامع کارشناسی دولتی به ریاست آرمن غولاریان، رئیس کمیته توسعه شهری در خصوص برنامه سرمایه گذاری قطعه ۴ کریدور جاده ای شمال به جنوب، کجاران – آگارک برگزار شد و مستندات طراحی این جاده مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

در این نشست پروژه بازسازی ۳۲ کیلومتر از قطعه ۴ مورد بحث قرار گرفت. و مقرر شد هزینه پروژه بازسازی از طریق صندوق تثبیت و توسعه اوراسیا و همچنین بودجه دولتی جمهوری ارمنستان تامین شود.

بخش بازسازی شده جاده به طول ۳۲ کیلومتر شامل ۱۸ پل و ۳ تونل است که طولانی ترین آنها ۷٫۵ کیلومتر خواهد بود. در این گزارش تاکیده شده که خودروهای سنگین دارای خط مخصوص به خود خواهند بود تا حمل و نقل کالا را تسهیل می کند.

پروژه شمال-جنوب فاصله مرز ایران تا مرز گرجستان را از ۵۵۶ کیلومتر به ۴۹۰ کیلومتر کاهش می دهد. این جاده به طور قابل توجهی دسترسی به دریای سیاه را نه تنها برای ارمنستان، بلکه برای ایران نیز تسهیل می کند. این پروژه از طریق خاک ارمنستان (مغری- کاپان-گوریس- ایروان- آشتارک- گیومری- باورا) و گرجستان به دریای سیاه و کشورهای اروپایی دسترسی خواهد داشت. در ابتدا قرار بود این راه در سال ۲۰۱۹ تکمیل شود. هزینه برنامه دائماً به سمت بالا بازبینی می شد. در همین حال، در سپتامبر ۲۰۱۲، زمانی که ساخت بزرگراه آغاز شد، مبلغی که نمایندگان دولت ارمنستان به آن اشاره کردند، بسیار کمتر بود (چیزی حدود ۹۶۲ میلیون دلار).

در ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱، دولت ارمنستان این برنامه سرمایه گذاری را در چارچوب برنامه سرمایه گذاری کریدور جاده ای شمال – جنوب تصویب کرد: اجرای قطعه ۴ با مشخصات مربوط آغاز شود. بر اساس اطلاعات اولیه ساخت بخش جاده سیسیسان – کجاران در منطقه سیونیک جمهوری است و هزینه این برنامه تنها برای بخش ساخت و ساز حدود ۱٫۵ میلیارد دلار خواهد بود. اجرای این پروژه همکاری فعال با شرکای بین المللی جمهوری ارمنستان را فراهم می کند. همچنین در ۱۷ فوریه ۲۰۲۲، در جلسه دولت، نیکول پاشینیان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان اعلام کرد که مناقصه ای را برای شناسایی شرکت های دارای صلاحیت برای بخش سیسیان-کاجاران از کریدور حمل و نقل شمال – جنوب، اعلام کرده است.  پیش بینی ساخت این جاده ۶ سال در نظر گرفته شده است، همچنین قرار است جاده جدیدی از رده فنی II با سرعت تخمینی ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به طول کل حدود ۶۰ کیلومتر شامل ۴٫۷ کیلومتر پل و تونل ساخته شود. به طول کل ۱۲٫۵ کیلومتر که طولانی ترین تونل آن ۸٫۶ کیلومتر طول دارد. در نتیجه کاهش طول جاده سیسیان – کجاران حدود ۵۸ کیلومتر، افزایش میانگین سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت، کاهش زمان سفر حدود ۱٫۵ تا ۲ ساعت امکان پذیر خواهد بود. که روانی و ایمنی حرکت را در این کریدور را بهبود خواهد بخشید.

ساخت یک بخش از بخش کجاران – آگارک (ورودی تونل پیش بینی شده آگارک – واردانیدزور – کجاران) توسط صندوق تثبیت و توسعه اوراسیا بانک توسعه اوراسیا و دولت جمهوری اسلامی ایران تامین می‌شود.

گفته می شود هزینه کل پروژه ۱۸۴,۷۰۰,۰۰۰ دلار با احتساب وام ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار و کمک مالی مشترک RA 34,700,000 دلار است.

منبع : https://www.tinn.ir/fa/tiny/news-240863

نظرات